Cape League Championships
1963 to Present
Arnold Mycock Award
 
Year Champion Record Place Manager   Runner Up Record Place Manager Games
2016 Y-D 26 17 1 2E Scott Pickler   Falmouth 29 15 1W Jeff Trundy 2-0
(defeated Chatham 2-0 in semis)   (Defeated Bourne 2-1 in semis)

2015

Y-D 22 22 3E Scott Pickler   Hyannis 24 19 1 1W Chad Glassman 2-1
(defeated Orleans 2-1 in semis )   (defeated Bourne 2-0 in semis )
2014 Y-D 24 19 1 3E Scott Pickler   Falmouth 26 17 1 2W Jeff Trundy 2-0
(defeated Harwich 2-1 in semis )   (defeated Cotuit 2-0 in semis )
2013 Cotuit 25 18 1 3W Mike Roberts   Orleans 24 19 1 2E Kelly Nicholson 2-0
             (defeated Bourne 2-1 in semis )   (defeated Chatham 2-0 in semis )
2012 Wareham 21 23 0 3W Cooper Ferris   Y-D 25 19 0 2E Scott Pickler 2-1
  (defeated Bourne 2-0 in semis )   (defeated Orleans 2-0 in semis )
2011 Harwich 24 19 1 2E Steve Englert   Falmouth 19 25 0 4W Jeff Trundy  2-0
   (defeated YD 2-0 in semis )   (defeated Wareham 2-0 in semis )
2010 Cotuit 19 23 2 3W Mike Roberts   Y-D 27 17 0 1E Scott Pickler 2-1
   (defeated Wareham 2-1 in semis ) (defeated Orleans 2-0in semis )
2009 Bourne 25 17 2 1W Harvey Shapiro   Cotuit 20 18 6  2W Mike Roberts 2-0
  (defeated Orleans 2-0 in semis ) (defeated Y-D 2-1 in semis )
2008 Harwich 24 20 0  2E Steve Engert   Cotuit 24 18 2  1W Mike Roberts 2-0
(defeated Orleans 2-0 in semis)  

(defeated Falmouth 2-1 in semis )

2007 Y-D 31 12 1  1E Scott Pickler   Falmouth 22 22 0  2W Jeff Trundy 2-0
(defeated Chatham 2-0 in semis)   (defeated Bourne 2-0 in semis )
2006 Y-D 28 16 0  1E Scott Pickler   Wareham 24 19 1  2W Cooper Farris 2-1
(defeated Brewster 2-1 in semis)  

(defeated Cotuit 2-0 in semis )

2005 Orleans 30 14 0 1E Kelly Nicholson   Bourne 26 17 1 1W Harvey Shapiro 2-1
(defeated Chatham 2-1 in semis)  

(defeated Cotuit 2-0 in semis )

2004 Y-D 26 17 1  1E Scott Pickler    Falmouth 25 18 1 1W Jeff Trundy 2-0
(defeated Brewster 2-0 in semis)   (defeated Hyannis 2-1 in semis )
2003 Orleans 25-18-1 T1E Carmen Carcone   Bourne 23-19-1 1W Harvey Shapiro 2-0
(defeated Brewster 2-0 in semis)   (defeated Hyannis 2-1 in semis)
2002 Wareham 23-21 2W Cooper Farris   Orleans 29-13-2 1E Carmen Carcone 2-1
(defeated Cotuit 2-1 in semis)   (defeated Yarmouth-Dennis 2-1 in semis)
2001 Wareham 25-18-1 1W Cooper Farris   Chatham 25-19 1E John Schiffner 2-1
(defeated Bourne 2-0 in semis)   (defeated Yarmouth-Dennis 2-0 in semis)
2000 Brewster 28-16 1E Pat Shine   Hyannis 21-21-2 2W Tom O'Connell 2-0
(defeated Chatham 2-1 in semis)   (defeated Wareham 2-0 in semis)
1999 Cotuit 26-18 1W Mike Coutts   Chatham 30-14 1E John Schiffner 2-1
(defeated Wareham 3-0 in semis)   (defeated  Orleans 3-1 in semis)
1998 Chatham 23-18-2 2E John Schiffner   Wareham 25-18-1 1W Don Reed 3-2
(defeated  Brewster 2-0 in semis)   (defeated Bourne 2-1 in semis)
1997 Wareham 26-16 1W Don Reed   Harwich 22-22 T1E Chad Holbrook 2-0
(defeated Bourne 2-0 in semis)   (defeated Chatham 2-0 in semis)
1996 Chatham 22-21-1 2E John Schiffner   Falmouth 26-17 2W Harvey Shapiro 2-0
(defeated  Brewster 2-0 in semis)   (defeated Wareham 2-0 in semis)
1995 Cotuit 29-11-3 1W Mike Coutts   Chatham 25-17-1 1E John Schiffner 2-1
(defeated Wareham 2-1 in semis)   (defeated  Orleans 2-1 in semis)
1994 Wareham 25-17-1 2W Don Reed   Brewster 24-18-1 2E Bill Mosiello 2-0
(defeated  Falmouth 2-0 in semis)   (defeated Orleans 2-1 in semis)
1993 Orleans 23-20-1 T2E Rolando Casanova   Wareham 25-17-2 1W Don Reed 2-0
(defeated Chatham 2-1 in semis)   (defeated  Hyannis 2-0 in semis)
1992 Chatham 31-11 1E Rich Hill   Cotuit 28-14-1 1W Roger Bidwell 2-0
(defeated  Brewster 2-0 in semis)   (defeated Wareham 2-1 in semis)
1991 Hyannis 26-16-2 2W Brad Kelley   Chatham 24-19-1 1E Rich Hill 2-0
(defeated Wareham 2-1 in semis)   (defeated  Orleans 2-1 in semis)
1990 Y-D 24-16-3 1E Don Reed   Wareham 24-19-1 1W Jim Fleming 2-1
(defeated Orleans 2-0 in semis)   (defeated Cotuit 2-0 in semis)
1989 Y-D 28-15-1 1E Don Reed   Hyannis 24-20 2W Ed Lyons 2-0
(defeated Brewster 2-0 in semis)   (defeated  Bourne 2-0 in semis)
1988 Wareham 29-13-2 1W Stan Meek   Orleans 22-20-2 2E John Castleberry 2-1
(defeated  Hyannis 2-0 in semis)   (defeated Y-D 2-1 in semis)
1987 Harwich 26-15-1 1 Bill Springman   Y-D 24-15-3 2 Don Reed 2-1
(defeated Cotuit 2-1 in semis)   (defeated  Hyannis 2-0 in semis)
1986 Orleans 25-15-2 1 John Castleberry   Cotuit 23-18-1 2 George Greer 2-0
(defeated Chatham 2-0 in semis)   (defeated Wareham 2-1 in semis)
1985 Cotuit 28-14-2 2 George Greer   Chatham 31-10-1 1 John Mayotte 2-1
(defeated Harwich 2-1 in semis)   (defeated Orleans 2-0 in semis)
1984 Cotuit 22-16-4 2 George Greer   Wareham 22-17-3 T3 Mike Roberts 2-0
(4 top teams played double elimination)   (Cotuit 4-1; Wareham 2-2; Orleans 1-2 ;Harwich 0-2)
1983 Harwich 24-17-1 3 Steve Ring   Cotuit 27-11-3 1 George Greer 3-2
(defeated Hyannis 2-1 in semis)   (Wareham dropped out of playoffs)
1982 Chatham 20-21-1 4 Ed Lyons   Hyannis 22-19-1 3 Rich Magner 3-0
(defeated Wareham 2-0 in semis)   (defeated Cotuit 2-1 in semis)
1981 Cotuit 19-18-5 4 George Greer   Orleans 22-18-2 3 Jack Donahue 3-1
(defeated Wareham 2-1 in semis)   (defeated Harwich 2-1 in semis)
1980 Falmouth 26-15-1 2 Al Worthington   Chatham 29-13-1 1 Ed Lyons 3-2
(defeated Cotuit 2-0 in semis)   (defeated Wareham 2-0 in semis)
1979 Hyannis 33-7-1 1 Bob Schaefer   Harwich 21-20 3 Don Prohovich 3-1
(defeated Chatham 2-0 in semis)   (defeated Cotuit 2-1 in semis)
1978 Hyannis 31-11 1 Bob Schaefer   Harwich 20-20-2 3 Don Prohovich 3-1
(defeated Orleans 3-2 in semis)   (defeated Chatham 2-1 in semis)
1977 Cotuit 27-13-1 1 Jack McCarthy   Y-D 21-17-3 3 Bob Stead 3-2
(defeated Wareham 2-0 in semis)   (defeated Chatham 2-1 in semis)
1976 Wareham 21-18-2 3 Bill Livesey   Chatham 30-11-1 1 Ed Lyons 3-2
(defeated Cotuit 2-0 in semis)   (defeated Hyannis 2-0 in semis)
1975 Cotuit 24-18 3 Jack McCarthy   Falmouth 26-16 1 Jack Gillis 3-2
(defeated Orleans 2-0 in semis)   (defeated Yarmouth 2-1 in semis)
1974 Cotuit 20-19-3 4 Jack McCarthy   Orleans 20-15-7 2 Tom Yankus 3-2
(defeated Wareham 2-1 in semis)   (defeated Harwich 2-1 in semis)
1973 Cotuit 24-17 2 Jack McCarthy   Yarmouth 19-20-3 4 Red Wilson 3-1-1
(defeated Wareham 2-0 in semis)   (defeated Chatham 2-0 in semis)
1972 Cotuit 26-15-1 T1 Jack McCarthy   Chatham 25-17 4 Ben Hayes 3-1
(defeated Falmouth 2-1 in semis)   (defeated Orleans 2-0 in semis)
1971 Falmouth 30-12 1 Bill Livesey   Orleans 26-12-4 2 Tony Williams 3-2
(defeated Cotuit 2-1 in semis)   (defeated Wareham 2-0 in semis)
1970 Falmouth 25-16-1 1 Bill Livesey   Orleans 23-16-3 3 Tony Williams 2-0
(defeated Cotuit 2-0 in semis)   (defeated Wareham 2-1 in semis)
1969 Falmouth 26-18 1UD Bill Livesey   Chatham 29-15-3 1L Joe Lewis 2-1
(defeated Cotuit 3-1 in semis)   (defeated Orleans 3-2-1 in semis)
1968 Falmouth 26-14 1UD Bill Livesey   Harwich 26-13 1LD John Carroll 3-1
1967 Chatham 30-9 1LD Joe Lewis   Falmouth 28-12 1UD Bill Livesey 2-0-1
(defeated Orleans 2-0 in semis)   (defeated Cotuit 2-1 in semis)
1966 Falmouth 20-17 1UD Bill Livesey   Chatham 30-4 1UD Joe Lewis 3-1
1965 Sagamore 25-9 1UD Lou Lamoriello   Chatham 26-8 1LD Joe Lewis 3-2
1964 Cotuit 31-3 1UD Jim Hubbard   Chatham 30-4 1UD Lefty Lefebvre 3-1
1963 Cotuit 28-4 1UD Jim Hubbard   Orleans 23-10 2LD Dave Gavitt 2-0
(defeated Wareham 2-1 in semis)   (defeated Chatham 2-0 in semis)
(Wareham defeated Bourne 2-1 in first round)   (Orleans defeated Otis 2-0 in first round)

 

 Cape League Championships
1946 to 1962
Year Champion              notes
1962 Cotuit  
1961 Cotuit  
1960 Yarmouth  
1959 Sagamore  
1958 Yarmouth  
1957 Orleans  
1956 Sagamore  
1955 Orleans  
1954 Sagamore  
1953 Orleans  
1952 Orleans  
1951 Sagamore  
1950 Orleans  
1949 Orleans  
1948 Mashpee  
1947 Orleans  
1946 Falmouth